وبلاگ

پارچه لباسی: اطلاعات جامع و کامل در مورد پارچه لباسی و انواع آن

پارچه لباسی: اطلاعات جامع و کامل در مورد پارچه لباسی و انواع آن

بهتر است مطلب را با یک سوال شروع کنیم، اولین فاکتور برای خرید یک پوشاک باکیفیت و با دوام چیست؟ جنس پارچه لباسی بکار رفته درون آن. هنگام خرید لباس شما باید قادر به تشخیص پارچه لباسی مرغوب باشید. خریداران پوشاک و لباس باید توانایی شناسایی یک لباس شیک و در عین حال با کیفیت را از یک پوشاک زیبا ولی بدون پارچه لباسی مناسب و با دوام را داشته باشند. عواملی که باعث ایجاد این تفاوت در بین لباس های مختلف می شود نیز هنگام خرید پوشاک بسیار حائز اهمیت است. در ادامه با ما همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی اطلاعات مورد نیاز در هنگام خرید پارچه لباسی و همچنین پوشاک بپردازیم.

پارچه لباسی

لباس چیست؟

پوشاک معمولا از پارچه لباسی و منسوجات بافته شده و در جهت حفاظت از بدن انسان و دادن جلوه زیبایی تولید و طراحی می شوند. پارچه هایی که در تولید پوشاک بکار می روند دارای مدل های مختلفی نظیر:
• پارچه لباسی طبیعی که منشا گیاهی دارند
• پارچه با الیاف مصنوعی
• پارچه هایی که ترکیبی از الیاف مصنوعی و طبیعی هستند.
هستند.

پارچه لباسی

کیفیت پارچه لباسی چیست؟

عوامل زیادی مانند الگوی مناسب دوخت لباس و بکار بردن پارچه با کیفیت در آن تعیین کننده کیفیت یک لباس است. تمامی خریداران پوشاک خواستار خریداری یک لباس زیبا و در عین حال با دوام هستند. همه ما می خواهیم لباسی را بخریم که کیفیت اولیه خود را حفظ کرده و از زیبایی آن در دراز مدت کاسته نشود. هیچ شخصی دوست ندارد لباسی را خریداری کنید که پارچه لباسی آن پس از چندبار شستشو رنگ خود را از دست دهد و آب برود.

بیشتر بخوانید – چه نکاتی را هنگام خرید روتختی باید رعایت کنیم؟

حس خوبی که به هنگام تن کردن آن لباس به انسان منتقل می شود نیز یکی دیگر از عواملی است که خرید پوشاک بسیار تاثیرگذار است. پارچه لباسی نقشی اساسی در انتخاب چنین پوشاکی را ایفا می کند. در طراحی و تولید لباس موارد مختلفی مانند:
• جنس پارچه لباسی
• درزهای لباس
• پارچه های آستری
• دوخت مناسب
باعث ایجاد تفاوت میان یک لباس خوب از یک لباس بی کیفیت می شوند.

پارچه لباسی

نحوه شناخت پارچه خوب

اولین قدم در شناخت یک پارچه خوب و مرغوب لمس فیزیکی آن است. ممکن است برخی افراد به صورت آنلاین به خرید لباس و پوشاک بپردازند و تنها ظاهر را ملاک قرار دهند، اما به صورت آنلاین نمی توان از کیفیت پارچه لباسی بکار رفته در پوشاک مورد نظر اطمینان حاصل کرد. سپس پارچه را در مقابل نور بگیرید. هرچه نور سخت تر از پارچه عبور کند و پارچه ضخیم تر باشد جنس آن بهتر است. یکی دیگر از راه هایی که می توانید پارچه با کیفیت را تشخیص دهید کشیدن آن است. پارچه را در دست گرفته و آن را از پایین بکشید، اگر شکل و ظاهر پارچه تغییر کرد یعنی پارچه و یا لباس مورد نظر از کیفیت لازم برخوردار نیست.

پارچه لباسی

انواع مختلف پارچه لباسی

همانطور که اشاره کردیم پارچه های لباسی معمولا دارای سه مدل الیاف هستند. هنگام خرید پوشاک باید دقت داشته باشید که پارچه لباسی به خوبی بر روی لباس دوخته و سوار شده باشد و خود پارچه بکار رفته هم مرغوبیت لازم را داشته باشد. پارچه هایی که از دارای الیاف طبیعی هستند عبارتند از:
• پارچه های جین
• کتان
• ابریشم
• پارچه های نخی
• چرم
پلی استر، ریون و نایلون نیز پارچه با الیاف مصنوعی را تشکیل می دهند. در ادامه قصد داریم برخی از محبوب ترین پارچه های لباسی که در دوخت پوشاک استفاده می شوند را بررسی کنیم و مزایا و معایب هر یک را زیر ذره بین ببریم.

پارچه لباسی

پارچه لباس کتان

پارچه کتان به دلیل ظرافت، ماندگاری و قیمت مناسب خود از پر طرفدارترین مدل های پارچه لباسی است. مهمترین عامل در تعیین کیفیت متان طول رشته آن است. کتان هایی که دارای رشته های بافته شده بلندتری باشند جنس بهتری نسبت به دیگر محصولات دارند. از دلایل کیفیت بهتر کتان با فیبر بلند می توان به:
• ماندگاری بالا: رشته های بلند به دلیل اینکه تاب بیشتری به هنگام بافته شدن میخورند به سختی کشیده می شوند و در نتیجه دوام بالاتری نیز خواهند داشت.

بیشتر بخوانید – پارچه مخمل چیست و مزایا و انواع مختلف آن چگونه است؟

• تنفس بیشتر: یکی از دلایلی که برخی پارچه ها نسبت به دیگر مدل ها قابلیت تنفس کمتری دارند وجود حفره های هوایی در بین ریسمان های آن ها است. اما کتان با کیفیت به دلیل اینکه از رشته های بلند بافته شده به راحتی هوا را از خود عبور داده و راحتی بیشتری را به ارمغان می آورند.
• ظرافت: اگر پارچه لباسی کتان مورد نظر از رشته های بلند تولید شده باشد نرمی بیشتری را در اختیار خریداران قرار می دهد. چرا که دیگر نیازی به تجمع پایان رشته ها در زوایای مختلف به دلیل کوتاهی رشته ها نیست و در نتیجه ظرافت بالاتری را در اختیار خریداران خود می گذارند.

چگونه پارچه کتان لباسی با کیفیت را تشخیص دهیم؟

پارچه لباسی

بیشتر بخوانید -هنگام خریدن ملحفه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بهتر است پارچه را لمس کنید. اگر حس نرمی و ظرافت پارچه را حس کردید مطمئن باشید که کتان مورد نیاز دارای الیاف بلند بوده و جنس مناسبی دارد. فشردگی و ضخامت آن را در زیر نور بسنجید. اگر نور بتواند از درون پارچه عبور کند یعنی آن ضخامت مطلوب را نداشته و در نیتجه دوام و ماندگاری کوتاهی خواهد داشت. پارچه های کتان معمولا بسیار تابیده و تاب خورده هستند. بنابراین اگر در میان تار و پودهای آن ناهمگونی و یا نابرابری در سایز و اندازه را مشاهده کردید به کیفیت آن شک کنید. تنها نکته ای که در مورد تار و پود و دوخت پارچه های کتان با کیفیت وجود دارد ظرافت و الگوی دوختی یکسان و هم اندازه آن ها است.

پارچه لباسی

پارچه لباسی پشمی

کیفیت پشم بکار رفته در پوشاک کاملا وابسته به فیبرهای پشمی است که در ساخت پارچه بکار رفته اند. در نتیجه کیفیت آن ها متناسب با حیوانی است که پشم آن مورد استفاده قرار گرفته است و خود آن حیوان در چه وضعیت غذایی و جسمی قرار داشته است. معیار سنجش لباس های پارچه پشمی بر اساس میکرون صورت می گیرد. معمولا فیبر پشم هایی که بین ۲۵ الی ۳۰ میکرون هستند در صنعت تولید پوشاک استفاده می شود. پارچه های پشمی معمولا از کشش مناسبی برخوردار هستند و دارای دوخت یک سره هستند. پارچه های پشمی مرغوب هیچگونه فاصله بین دوخت و تار و پودهای آن وجود ندارد. ظرافت پارچه های پشمی با کیفیت بیشتر از مدل های بی کیفیت بوده و به خوبی قابل تشخیص هستند.

پارچه لباسی

نحوه تشخیص پارچه لباسی پشمی با کیفیت

قبل از هر چیز بهتر است خود پارچه را مورد بررسی قرار دهید تا هیچگونه خطا و نقصی هنگام تولید پارچه در آن دیده نشود. نحوه بافت پارچه های پشمی باید به صورت یکنواخت و منظم باشد و هیچگونه فاصله، شکاف و یا سوراخی بین ریسمان های پارچه وجود نداشته باشد. یکی از دلایلی که ممکن است باعث ایجاد شکستگی و شکاف در پارچه های پشمی شود وجود استرس و اضطراب در حیوان و یا سوء تغذیه آن است.  در صورت وجود شکاف بر روی پارچه به طور حتم می توانید از مرغوب نبودن آن اطمینان حاصل کنید. پارچه لباسی پشمی باید قابلیت ارتجاعی داشته باشد. اگر پارچه مورد نظر از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد پس از کشیدن آن به سرعت به حالت اولیه بازمیگردد. بطور کلی می توان گفت که پارچه های پشمی با کیفیت دارای ظرافت بیشتری نسبت به مدل های کلفت تر هستند.

پارچه لباسی

پارچه جین

امروزه پارچه جین به عنوان یکی از پرطرفدارترین مدل های پارچه لباسی در سراسر دنیا به شمار می رود. تنوع مدل و جذابیت آن باعث شده تا روز به روز به خریداران آن افزوده شود و سلطه بیشتری بر روی بازار پارچه های لباسی پیدا کند. دلایل متعددی هستند که یک پارچه جین با کیفیت را از مدل معمولی و ساده آن متمایز می کند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.
جنس پارچه جین وابسته به کیفیت و نحوه بافت پارچه کتانی است که در تولید آن بکار رفته است.

بیشتر بخوانید – بهترین مدل های پرده در سال ۲۰۱۹

تعداد گره های کار شده در دوخت پارچه جین نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در کیفیت آن است. پارچه جین که از کتان مرغوب تولید شده باشد نرم بوده و کمی حالت تر بودن را القا می کند. پارچه لباسی جین هیچگاه نباید آنقدر سفت و سنگین و بی دوام باشد که حرکت در آن به سختی انجام شود. برای سنجیدن کیفیت پارچه جین می توانید نقاط مختلف آن را بکشید، جدا شدن بافت ها و ریسمان ها در حالت کشیدن پارچه نشان از کیفیت ضعیف آن دارد. پارچه لباسی

پارچه چرم لباسی

چرم در حقیقت یک جنس پارچه نیست بلکه به عنوان یک ماده شناخته می شود. جنس پارچه چرم وابسته به میزان چرمی است که به هنگام تولید آن استفاده شده است. عموما پارچه های تمام چرم دارای بالاترین کیفیت در بین دیگر مدل های پارچه های چرم هستند. چرا که در فرآیند ساخت آن ها از سنباده کشیدن، برق انداختن و یا از قبیل این کار ها برای حفظ مقاومت طبیعی پارچه و همچنین افزایش جذابیت آن ها انجام نشده است.

بیشتر بخوانید –پرده هازان چیست و چه مشخصاتی دارد؟

برای تشخیص پارچه تمام چرم بهتر است از نزدیک به پارچه نگاه کنید. در صورت مشاهده هرگونه ناخالصی و عیب و ایراد در پارچه می توان متوجه شد که این پارچه تمام چرم بوده و این گونه ناخالصی از حیوان به پارچه منتقل شده است. همچنین بهتر است بررسی کنید که آیا نقاط مختلف پارچه چرم لباسی به یکدیگر دوخته شده اند و یا اینکه با چسب به هم متصل هستند. دوختن پارچه لباسی چرم کار زمان بری است و به همین علت هم هزینه بیشتری را روی دست خریداران می گذارند.

پارچه لباسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *